Aşk Duaları

Ayın Şekline Göre Dua

Dolunay anında edilen özel bir duadır.
Ay ve Güneş tutulması için iki rekat namaz kılınır.

Her iki rekât ayakta ve kıraatler uzatılarak okunur, her rekatında ikişer rükû yapılır. Bu rükûlardaki teşbihler uzatılır. Secde teşbihleri uzatılmaz.

Bu namazlardan sonra ikişer tane hutbe okunur.

Küsuf namazlarında kıraatler gizli Husuf namazında ise aşikar okunur.

Güneş ve Ay tutulması esnasında namaz kılmak sünnet-i müekkekedir. Küsuf, güneş aydınlığının kısmen veya tamamen gizlenmesine, Husuf ise ayın aydınlığının bir kısmının veya tamamının gizlenmesine denir.

Güneş tutulduğu zaman Küsuf namazı, ay tutulduğu zaman Husuf namazı kılınır. Bu durumlarda müslüman, belanın giderilmesi ve aydınlığa kavuşulması için Allah´a dua ve niyazda bulunur.

Hükmü: Cabir bin Abdullah´tan rivayet edildiğine göre Peygamber s.a.v şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz Güneş ve Ay Allah´ın kudretini yansıtan delillerden iki delildir. Herhangi bir kimsenin ölümü veya hayati için tutulmazlar. O halde Güneş ve Ay´ın tutulusunu gördüğünüz zaman namaz kılınız. İçinde bulunduğunuz durum aydınlanıncaya kadar dua ediniz”

Güneş tutulması bir seferinde Hz. Peygamber´in oğlu İbrahim´in vefatına rastlamıştı. Bazıları Güneş tutulmasının İbrahim´in ölümünden ötürü olduğu iddia ettikleri için Rasulullah s.a.v yukarıdaki hadis-i şerifte “… kimsenin ölümü ve hayan için değildir” buyurarak o düşünceyi rveh-y etmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Adblock u kapatınız.