Dilek Duaları

Besmelenin Faziletleri Hakkında

Besmele-i şerif hakkında Peygamberimiz Hazreti Muhammed s.a.v. şöyle buyurmuşlardır:

Kim! Bismillâhirrahmânirrahîm okusa,her harfi için dörtbin hasenat yazılır, dörtbin günahı af olunur vemakamı dörtbin derece yükselir.

Yine bir hadisi şerifte: Besmele-i şerif ile başlanmayan her meşru iş kesik Bereketsiz tir. diye buyurmuşlardır.

Besmele-i şerifin fazileti hakkında Allâme Zuruk rahmetullahi aleyh hazretleri ”Mukaddime” isimli eserinde şöyle der: Hazreti Adem Aleyhisselam yaratılmadan 500 sene evvel alnında Bismillâhirrahmânirrahîm yazılmıştı.

Adem a.s. e ilk olarak Besmele-i şerif nazil olunca, ”Besmele-i okumaya devam ettikleri sürece zürriyetim azabtan emin olurlar” dedi.

Hazreti Adem Besmele-i şerifi çok okuduğu için Allah c.c onun tevbesini kabul edip günahlarını affetti. Hazreti Adem a.s. den sonra Besmele kaldırıldı ve Hazreti Nuh a.s. a indirildi.

Hazreti Nuh Aleyhisselam gemide Besmele-i çok okuyup, Cudi’ye yerleşti. Nuh a.s. tan sonra Besmele kaldırıldı ve İbrahim Aleyhisselam’a indirildi.

Memrud onu ateşe atmak üzere mancınığa koyunca, İbrahim Aleyhisselam Besmele’yi okudu;

Allah Teala ateşi ona soğuk ve selamet kıldı. Sonra tekrar kaldırıldı ve Musa a.s. ya indirildi.

Musa a.s. Hazreti Musa Fravunu ve sihirbazları Besmele ile kahretti. Asası üzerinde İbranice Besmele şerif yazılı idi. Musa a.s Besmele ile denizi yarıp, Fravun ve ordusunu kahretti.

Sonra Besmele tekrar kaldırıldı ve Süleyman a.s. indirildi.

Süleyman Aleyhisselam’a Besmele-i şerif indirilince, melekler ona: ”Ey Süleyman! Bugün mülkün tamamlandı” dediler. Hazreti Süleyman’a Besmeleyi inzal buyurunca Allah Teala ”Ümmetine duyur ki, kim Allah’ın emanını duymak isterse Süleyman’ın yanına gelsinler” diye nida etti. Hepsi geldikleri zaman Hazreti Süleyman,Hazreti İbrahim’in minberine çıkarak eman Emniyet Ayetini okudu. Bismillâhirrahmânirrahîm. Bunu duyan herkes ferahladı.”Biz şehadet ederiz ki, sen Allah’ın Rasulüsün” dediler.Süleyman a.s. Besmele-i şerif ile Cinleri, İnsanları ve Kuşları kendine itaat ettirdi. Üzerine okumuş olduğu herşey ona itaat ederdi. Süleyman a.s. Besmele ile diğer milletlere galip geldi. Allah Teala hazretleri Süleyman a.s. ın mülkünü Besmele-i şerif ile ayakta tutmuştur.

Süleyman a.s. mührü üzerinde Besmele-i şerif yazılı idi. Besmele hazreti Süleyman a.s. dan kaldırılıp, Hazreti İsa a.s. ya indirildi. Hazreti İsa a.s. ve havariler Besmele ile ferahladılar. AllahTeala: ”Ya İsa biliyormusun? Sana hangi Ayet indirildi. Bismillâhir rahmânirrahîm emân emniyet Ayetidir. Her halinde onu çok oku.Okumanın ve namazının başı Besmele olsun. Kim onu namazdan ve okumadan evvel söylemeye devam ederse, kabirde Münker ve Nekir onu korkutmaz, ölümü kolay olur, kabir onu sıkmaz.Rahmetime kavuşur ve kabri nurlanır. Kabirden onu vücudu ve yüzü beyaz olarak haşrederim. Mizanı ağır gelir.

Sırat üzerinde onun nurunu tamamlarım. Böylece Cennete girer. Saadete ve mağfirete kavuştun diye kendisine nida olunur” Hazreti İsa Aleyhisselam: ”Bu yalnız banamı mahsustur,Ya Rabbi?” diye sordu. Allah Teala: ”Sana ve sana tabi olanlara, senden sonra Ahmed a.s. e ve ümmetine mahsustur” diye buyurdu.Hazreti İsa Aleyhisselam’ın lisanı üzerinde Besmele yazılı idi.

Sabi olduğu halde beşikte Besmele’nin kerametiyle konuştu. Mevla’ya hitap ederek Besmele’nin kerametiyle ölüleri diriltti.

Dilsizlerin dilini Besmele ile çözdü. Bars ve sair illetlere Besmelenin kerameti ile deva kıldı.

Daha sonra Hazreti İsa a.s. dan kaldırılıp, Peygamberimiz Hazreti Muhammed s.a.v. indirildi.

Hazreti Muhammed Sallallahü aleyhi ve sellem Besmele-i çok zikrettiği için, Peygamber efendimiz yüce bir fütuh oldu.Allah c.c. yemin ederek dediki: Bir mü’min Besmele-i şerifi herhangi bir şey üzerine okursa o bereketlenir. Ümmeti Muhammed den bir kimse herhangi bir dilek için okursa, dilemiş olduğu şey her ne ise yerine gelir.

Faydalanmanız dileğimle selam ve dua ile değerli okurlarımız

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Adblock u kapatınız.